Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Włocławscy ratownicy medyczni walczyli o ten zakup kilka lat. W końcu się udało i każdy zespół ma do dyspozycji profesjonalny detektor tlenku węgla. To sprzęt, który w sezonie grzewczym zwiększa bezpieczeństwo ich samych, a także pacjentów.

Tlenek węgla, potocznie nazywany czadem, jest gazem bezwonnym i bezzapachowym i wykryć go można jedynie przy pomocy specjalnego czujnika. Zatrucie nim (mogące prowadzić nawet do śmierci) objawia się m.in. zawrotami głowy oraz wymiotami. Dotychczas, kiedy ratownicy medyczni byli wzywani do osoby z takimi objawami i podejrzewali, że doszło do zatrucia tlenkiem węgla, musieli prosić o pomoc strażaków, którzy przybywali na miejsce ze specjalistycznym sprzętem.

 

Przebywanie w mieszkaniu, w którym ulatnia się czad, mogłoby zaszkodzić nie tylko pacjentowi, do którego zostali wezwani, ale także im samym lub innym osobom przebywającym w budynku. Właśnie dlatego zakup dziewięciu profesjonalnych detektorów tlenku węgla to dla Stacji Pogotowia Ratunkowego bardzo ważna inwestycja.

- Zwiększa się bezpieczeństwo ratowników, a także pacjentów. Czujniki przydają się, np. kiedy jedziemy do wymiotów i nie wiemy, czy to zatrucie pokarmowe, czy – jeśli wezwanie dotyczy kamienicy – zatrucie tlenkiem węgla. Zdarzało się tak w Polsce, że ratownicy byli wzywani do zawrotów głowy, zabierali pacjenta do szpitala, a następnego dnia w tym samym domu ktoś umarł, ponieważ doszło do zatrucia czadem

– mówi Przemysław Kożan, kierownik Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Niedawno podobny przypadek miał miejsce we Włocławku. Ratowników wezwano do osoby z zawrotami głowy. Po użyciu czujnika okazało się, że doszło do ulatniania czadu. Na miejsce wezwano straż pożarną, która zajęła się rozwiązaniem problemu.

Czytaj więcej: ddwloclawek.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account