Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W październikowym porozumieniu z ratownikami resort zdrowia zobowiązał się, że najpóźniej do końca przyszłego roku wprowadzi dla nich możliwość pracy na dyżurach i klauzulę opt-out. Okazuje się jednak, że nie jest to proste i wymaga zmian ustawowych. Nie wiadomo jednak jeszcze do końca jakich.

Ustalenia w tej sprawie trwają pomiędzy przedstawicielami ministerstwa a związkami reprezentującymi pracowników pogotowia. – MZ po analizach przekaże informacje, co dalej – zapowiada Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych.

Na czym polega problem? – Obecnie przepisy dotyczące dyżurów medycznych są tak skonstruowane, że pracownicy systemu państwowego ratownictwa medycznego (PRM) nie mogą z nich korzystać – tłumaczy Piotr Dymon, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych i Polskiej Rady Ratowników Medycznych.

 

Kwestie dyżurów medycznych są uregulowane w ustawie z 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2190 ze zm.). Zgodnie z jej art. 95 dyżurem medycznym jest wykonywanie czynności zawodowych poza normalnymi godzinami pracy, a zobowiązani do pełnienia go mogą być „pracownicy wykonujący zawód medyczny i posiadający wyższe wykształcenie, zatrudnieni w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne”. To oznacza, że dyżury są pełnione przede wszystkim w szpitalach, a ich istotą jest praca w tej samej placówce. I nie dotyczy to pracowników kontraktowych.

Czytaj więcej: serwisy.gazetaprawna.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account