Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Powraca pomysł zlokalizowania w Pile bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Kilka dni temu prezydent Piły spotkał się m.in. w tej sprawie z marszałkiem Województwa Wielkopolskiego. Jak informuje pilski Urząd Miasta - Marek Woźniak dał "zielone światło" do działań w tym kierunku, co oznacza że samorząd województwa jest zainteresowany współfinansowaniem inwestycji.

- Miejsce Piły na mapie uzasadnia istnienie takiej bazy w naszym mieście. To polepszyłoby jakość działań służb ratunkowych, bo czas dotarcia śmigłowca LPR do miejsc zdarzeń byłby krótszy - mówi prezydent Piły, Piotr Głowski.

Obecnie, najbliższe Pile bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego działają w Poznaniu, Bydgoszczy, Gorzowie Wielkopolskim, Szczecinie, Ostrowie Wielkopolskim i - sezonowo, w okresie letnim - w Koszalinie.

Zdaniem władz Piły zlokalizowanie w Pile bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego uzasadnia nie tylko odległość do pozostałych baz, ale i fakt, że przez nasz region przebiegają drogi krajowe numer 10 i 11, na których często dochodzi do wypadków.

- Odkąd gmina jest właścicielem lotniska dysponujemy przestrzenią, która idealnie nadaje się do utworzenia bazy LPR. Na potrzeby takiej bazy możemy też rozbudować znajdujący się na lotnisku "domek lotnika" - tłumaczy Piotr Głowski.

 

Budowa bazy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego to koszt około 8 milionów złotych. Taką wartość miała oddana do użytku jesienią 2018 roku inwestycja w Michałkowie pod Ostrowem Wielkopolskim. W tamtym przypadku na bazę LPR złożyły się 94 lokalne samorządy, które przekazały na ten cel łącznie prawie 3 miliony złotych. Ponad 5 milionów złotych pochodziło z budżetu Województwa Wielkopolskiego. Takie rozwiązanie zdaniem prezydenta Piły mogłoby sprawdzić się i w przypadku naszego miasta.

- Dobre doświadczenie z południa Wielkopolski pokazuje, że można to zrobić wspólnymi siłami - lokalnych samorządów, z Piłą jako liderem, Województwem Wielkopolskim oraz rządem i Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Tam samorządy zrzuciły się na budowę bazy, a rząd i LPR dostarczyły śmigłowiec. Mamy podobne zamierzenia - mówi Piotr Głowski.

Czytaj więcej: zycie.pila.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account