Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

To tylko ćwiczenia, ale w przyszłości uzyskane tu umiejętności mogą uratować czyjeś życie. W Bielsku-Białej w trakcie XIV Międzynarodowych Zimowych Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym, zespoły medyczne musiały się zmierzyć z sześcioma trudnymi zadaniami. To dzisiejsze obfitowało w nieoczekiwane zwroty akcji.

Tu trzeba działać szybko, bo każda sekunda jest cenna. I chociaż to tylko zwody, to nikt nie odpuszczał. -To jest jedyna możliwość przećwiczenia takich scenariuszy w miarę realnych, sprawdzenia się z innymi, poznania innych doświadczeń. Takie wyjazdy w codziennej praktyce pogotowia się zdarzają dość rzadko. Tu mamy ich kilka, kilkanaście w ciągu dwóch dni także polecam – mówi Andrzej Saski, ratownik medyczny.

– Te zadania są trudne z waszej perspektywy czy nie? – Muszę przyznać, że to zależy. Część jest dosyć zaskakujących, są sytuacje tak jak kolega powiedział dosyć niecodzienne w naszej praktyce. Też tutaj jest nastawione na to, żeby wyciągnąć jak najwyższy poziom i żeby wykorzystać wszystkie możliwości aby zawodnicy pokazali co tak naprawdę umieją. Z naszego punktu widzenia wydaje mi się, że większość zadań jest jednak mocno wymagających – podkreśla Emilia Kowalska, ratownik medyczny.

A każde z nich trzeba wykonać pod czujnym okiem sędziów. -Tak naprawdę na tym zadaniu oceniamy merytorykę postępowania w zgodzie z algorytmem Europejskiej Rady Resuscytacji z 2015 roku (…) jest to taka profesja, w której non stop tak naprawdę coś się zmienia, dlatego że te wytyczne są publikowane co jakiś czas. Z resztą tak naprawdę ratownictwo dotyka każdej przestrzeni – to nie jest tylko medycyna ratunkowa, więc pogłębianie wiedzy i systematyzowanie tego co jakiś czas jest bardzo bardzo istotne – mówi Tomasz Ilczak, sędzia.

Bo od opanowania tych schematów zależy zdrowie uczestników wypadków. Stąd konieczność ćwiczeń. W Bielsku-Białej stawiły się 34 ekipy z Polski i Ukrainy. Przez dwa dni i dwie noce dawali z siebie wszystko.


Więcej: tvs.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account