Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, od 1 kwietnia 2019 r. obowiązywać będą nowe wojewódzkie plany działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne oraz nowe umowy w rodzaju ratownictwo medyczne.

Umowy te NFZ zawierać będzie z dysponentami na dany rejon operacyjny, w wyniku przeprowadzonego postępowania konkursowego. Obecnie obowiązujące umowy trwają od 1 lipca 2011 r. do 31 marca 2019r.

Nowe regulacje prawne wprowadzają tutaj istotną zmianę, ponieważ określają nową definicję rejonu operacyjnego, który ma być tożsamy z rejonem działania dyspozytorni medycznej (nie będzie obejmował on już tylko poszczególnych powiatów). Na ternie województwa podkarpackiego działa 5 dyspozytorni medycznych (w Rzeszowie, Krośnie, Mielcu, Sanoku i w Przemyślu). Na Podkarpaciu od 1 kwietnia 2019 r. może funkcjonować 5 dysponentów zespołów ratownictwa medycznego – realizujących zawarte umowy samodzielnie albo wspólnie z innymi podmiotami leczniczymi. W życie wejdą również zmiany w organizacji zespołów ratownictwa medycznego na terenie województwa, polegające na wprowadzeniu rozwiązań poprawiających dostępność do ww. zespołów na obszarach, gdzie notowano przekroczenia czasów dotarcia na miejsce zdarzenia. Pojawi się 8 zupełnie nowych miejsc stacjonowania zespołów (Jarosław, Domaradz, Olszanica, Fredropol, Nowa Sarzyna, Jeżowe, Łańcut, Żyraków).

 

W rejonie rzeszowskim (obejmującym m. Rzeszów, pow. rzeszowski, leżajski, łańcucki i niżański) działać będzie 21 zespołów ratownictwa medycznego (w tym 17 całodobowych, 2 podstawowe 16-godzinne oraz 2 podstawowe 12-godzinne).

Podejmowane działania pozwolą na zwiększenie, od 1 kwietnia 2019 r., liczby zespołów ratownictwa medycznego z 86 na 97, co skróci czas oczekiwania na dotarcie ww. zespołów do osób będących w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, a tym samym wpłynie pozytywnie na poziom zabezpieczenia medycznego mieszkańców województwa podkarpackiego.

Źródło: radiovia.com

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account