Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe w Sanoku zostało utworzone uchwałą Rady Powiatu w marcu 2017 roku, w kwietniu bieżącego roku obowiązki dyrektora powierzono Beacie Pieszczoch. Po dopełnieniu wszystkich formalności prawnych związanych z organizacją podmiotu przystąpiono do cesji kontraktu ze szpitala specjalistycznego na Bieszczadzkie Pogotowie Ratunkowe.

Cesja dokonała się z dniem 1 sierpnia 2018 roku. Wówczas to zawarta została umowa z NFZ na udzielanie świadczeń w zakresie ratownictwa medycznego przez BPR. Teraz BPR funkcjonuje jako osobny podmiot leczniczy. Jakie były przyczyny oddzielenia się pogotowia i jakie korzyści wynikają z tej cesji, porozmawialiśmy z Beatą Pieszczoch.

isanok: Jakie były powody oddzielenia się pogotowia od szpitala?

Beata Pieszczoch: Powodem było zapewnienie sprawniejszego wykonywania zadań systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne. Jest to możliwe poprzez utworzenie jednego Pogotowia Ratunkowego, które będzie obejmowało obszar powiatów: sanockiego, brzozowskiego, leskiego i bieszczadzkiego w oparciu o Dyspozytornię medyczną w Sanoku. Sprawne realizowane zadań wymaga ukierunkowania działalności na opisywany rodzaj działalności w tym wypadku ratownictwo medyczne co jest trudne w szpitalach, które oprócz pogotowia mają w swoich strukturach oddziały szpitalne, przychodnie, poradnie i prowadzą wieloprofilową działalność.

 

isanok: Jakie jeszcze argumenty przemawiały za oddzieleniem?

BP: Przygotowujemy się do nowych zmian legislacyjnych, do nowego kontraktowania, które nastąpi z dniem 1 kwietnia 2019 roku, gdzie NFZ będzie zawierał umowę z jednym podmiotem na rejon operacyjny bieszczadzki związany z dyspozytornią medyczną. Jednym z ważniejszych argumentów było również zwiększenie efektywności finansowania, ponieważ teraz środki pochodzące od NFZ mogą być przeznaczone bezpośrednio na pokrycie kosztów zespołów ratownictwa medycznego.

isanok: Jakie korzyści wynikają z powodu oddzielenia się pogotowia od szpitala?

BP: Jak już wcześniej wspominałam pieniądze z kontraktu są przeznaczone ściśle na ratownictwo. W praktyce oznacza to, że Pogotowie może lepiej się rozwijać. Możemy sobie pozwolić na zakup nowych ambulansów, nowego sprzętu do ratowania życia i zdrowia, dofinansowanie szkoleń, a także wyższe wynagrodzenia dla ratowników medycznych i pielęgniarek.

isanok: A bezpośrednio dla pacjentów?

BP: W zakresie miejsc stacjonowania karetek nie zmieni się nic. Natomiast wymierne korzyści to: dobrze wyszkolony personel medyczny, nowoczesne ambulanse i sprzęt medyczny, które w istotny sposób wpłyną na jakość udzielanych świadczeń, a więc na zadowolenie i przede wszystkim bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów.

Czytaj więcej: isanok.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account