Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych w piątek ma się spotkać z ministrem zdrowia. Zaapelował do ratowników o przybycie tego dnia przed siedzibę resortu, aby wesprzeć w ten sposób Komitet podczas rozmów z ministrem.

- Zapraszamy ratowników medycznych pod Ministerstwo Zdrowia w dniu 24.08.2018 o godz.12:30, celem WSPARCIA podczas rozmów z Ministrem. Mile widziana odzież fluo.. - czytamy na profilu Komitetu na Facebooku.

Komitet na początku sierpnia odwiesił protest. W połowie sierpnia skierował do Ministra zdrowia list list otwarty, w którym "żąda" realizacji postulatów i ostrzega, że bez akceptacji tych postulatów, protest przyjmie ostrzejsze formy.
W liście tym, ratownicy wyrazili stanowczy sprzeciw przeciwko marginalizacji środowiska ratowników medycznych w działaniach podjętych przez MZ oraz przeciwko stanowisku resortu w związku z planowaną zmianą ustawy o działalności leczniczej.

- W nowelizowanej ustawie o działalności leczniczej MZ gwarantuje wypłatę dodatku tylko dla ratowników medycznych zatrudnionych w ZRM, dyspozytorniach medycznych i SOR w wysokości 800 zł od 1 stycznia 2019 r. - przypominają ratownicy.

 

- Niestety, nie takie były ustalenia porozumienia z dnia 18 lipca 2017 r., kiedy podjęto decyzję o zawieszeniu protestu. W związku z niewywiązywaniem się z postanowień zawartych we wspomnianym porozumieniu podjęliśmy decyzję o wznowieniu protestu. W związku z tym iż Ministerstwo Zdrowia nie jest w stanie wypracować w formie dialogu propozycji, która może być zaakceptowana przez środowisko ratowników medycznych przedstawiamy postulaty, bez akceptacji których protest będzie przyjmował ostrzejsze formy - czytamy w liście.

Jakie są postulaty ratowników?

- Żądamy wprowadzenia zmian zapisów w projektowanej ustawie o działalności leczniczej w następującym brzmieniu:

Art. 99b ust. 1: Ratownikowi medycznemuwykonującemu zawód w zespole ratownictwa medycznego, o którym mowa w art. 3 pkt 10 ustawy z dnia 8 września 2006 r o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2017 r. poz. 2195 oraz z 2018 r. poz. 650) lub w szpitalnym oddziale ratunkowym, o którym mowa w art. 3 pkt 9 ustawy z dnia 8 września 2006 r o Państwowym Ratownictwie Medycznym, dyspozytorowi medycznemu w rozumieniu art. 26 ustawy z dnia 8 września 2006r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, ratownikowi medycznemu zatrudnionemu w podmiotach leczniczych będących świadczeniodawcą w rozumieniu Ustawy z dnia 27 sierpnia 2004c o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych przysługuje dodatek w wysokości 1600 zł, w tym składki na ubezpieczenie społeczne i Fundusz Pracy, w przeliczeniu na jeden etat lub równoważnik etatu.

Czytaj więcej: politykazdrowotna.com

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account