Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Limanowa. Wniosek o przekwalifikowanie jedynej na Limanowszczyźnie karetki „S” z lekarzem na zespół z ratownikami medycznymi, co nastąpiło w kwietniu tego roku, został złożony przez dyrektora szpitala w Limanowej. Marcin Radzięta prosił o to wojewodę dwukrotnie: najpierw w styczniu, później w sierpniu ubiegłego roku.

Z początkiem kwietnia tego roku przekwalifikowano zespoły ratownictwa medycznego w Czchowie, Suchej Beskidskiej, Andrychowie, Krościenku nad Dunajcem, Rabce-Zdroju oraz Limanowej. Od tej pory, na terenie powiatu limanowskiego nie ma już ani jednej karetki w standardzie „S” - specjalistycznej, z lekarzem jako członkiem załogi. Dotąd stacjonowała ona przy Szpitalu Powiatowym w Limanowej. Założenia nowego planu małopolskiego ratownictwa medycznego wniosły jeszcze jedną zmianę na Limanowszczyźnie – wydłużono godziny stacjonowania zespołu ratownictwa medycznego w podstacji w Wilkowisku: z 16 godzin do pełnej doby.

Senator PiS Jan Hamerski skierował do ministra zdrowia i wojewody małopolskiego senatorskie oświadczenie, prosząc o udzielenie odpowiedzi, z jakich powodów doszło do zmiany, wzbudzającej niepokój wśród mieszkańców.

Dotarliśmy do odpowiedzi wojewody małopolskiego, Piotra Ćwika. Wynika z niej, że wniosek o wprowadzenie zmiany w zakresie przekwalifikowania ZRM „S” na ZRM „P” - bez lekarza, stacjonujący w miejscowości Limanowa, został złożony w sierpniu 2017 roku przez... dyrektora Szpitala Powiatowego w Limanowej, Marcina Radziętę.

We wniosku do wojewody dyrektor miał jako argument wskazać trudności z zapewnieniem odpowiedniej obsady lekarskiej do karetki stacjonującej w Limanowej. Wojewoda zaznacza przy tym, że nie był to pierwszy wniosek dyrektora, bo identyczny Marcin Radzięta złożył kilka miesięcy wcześniej, w styczniu 2017 roku.

Piotr Ćwik w odpowiedzi na oświadczenie senatora cytuje nawet fragment pisma od Marcina Radzięty, który argumentował: „(...) z analiz prowadzonych przez szpital wynika, iż efektywność działania zespołów wyjazdowych, w składzie z lekarzem, lub wyłącznie ratownikami jest podobna (podobny odsetek pacjentów trafia do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego). Tym samym zmiana zespołu wyjazdowego zespecjalistycznego na podstawowy w Limanowej nie przyniesie szkody dla pacjentów. Szpital dysponuje kadrą profesjonalnie przygotowanych ratowników medycznych oraz stosownym zapleczem w postaci dobrze wyposażonego SOR, co przy niewielkim od szpitala obszarze działania zespołu zapewnia pełne bezpieczeństwo dla pacjentów (...).”

Dyrektor szpitala w Limanowej informował wojewodę, że podejmował działania zmierzające do zatrudnienia lekarzy systemu do pracy w ZRM poprzez zamieszczanie ogłoszeń na stronie internetowej placówki, w prasie lokalnej w powiecie limanowskim, prasie branżowej i regionalnej. Występował również do Izb Lekarskich, podejmował próby pozyskania lekarzy drogą telefoniczną, ale wszystkie te działania nie przyniosły żadnych rezultatów.

Wniosek o przekwalifikowanie ZRM „S” na ZRM „P” funkcjonującego na terenie powiatu limanowskiego, został przesłany do zaopiniowania przez konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny ratunkowej, jak również do starosty limanowskiego Jana Puchały – obie opinie na temat planowanych zmian były pozytywne. Również marszałek Małopolski Jacek Krupa nie wniósł uwag do proponowanych zmian dotyczących powiatu limanowskiego. Minister Zdrowia zaakceptował bez uwag wszystkie planowane od 1 kwietnia 2018 r. na terenie województwa małopolskiego zmiany w organizacji systemu ratownictwa medycznego, w tym przekwalifikowanie ZRM „S” na ZRM „P” stacjonujący wmiejscowości Limanowa oraz wydłużenie czasu działania ZRM „P” stacjonującego w miejscowości Wilkowisko (gmina Jodłownik) z 16 do 24 godzin na dobę.

Poza problemami z kadrą lekarską, w tle całej sprawy są także pieniądze: stawka dobowa zespołu „P” z ratownikami medycznymi wynosząca 2 907,00 zł jest niższa od stawki dla zespołu „S” z lekarzem, kształtującej się na poziomie 3 877,00 zł.

Czytaj więcej: limanowa.in

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account