Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

kapsula ebolaWojewoda lubelski Przemysław Czarnek przekazał lubelskim ratownikom medycznym specjalną kapsułę. Sprzęt kosztował 23,5 tys. zł i posłuży pogotowiu przez najbliższe dziesięć lat.

- Komora przeznaczona jest do transportu lub krótkotrwałej izolacji pacjenta z wysoce niebezpieczną chorobą zakaźną - wyjaśnia Zdzisław Kulesza, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. Może to być np. osoba z wirusem ebola albo z czerwonką krwotoczną. - Takie urządzenie zapewnia całkowite uniemożliwienie wymiany patogenów z otoczeniem. Dzięki temu ani członkowie zespołu ratownictwa medycznego ani inne osoby nie zostaną zakażone - dodaje dyrektor.

To pierwszy i jedyny taki sprzęt w naszym regionie. Jego wartość wynosi 23,5 tys. złotych. Kapsułę BIO-BAG zakupił wojewoda lubelski i przekazał w użyczenie lubelskiej stacji pogotowia. - To urządzenie nie jest obowiązkowe, ale zawsze je bezpieczniej mieć na wszelki wypadek. Miejmy nadzieję, że nigdy nie będziemy musieli go użyć. Wszyscy też mamy świadomość, że w dzisiejszych czasach istnieje zjawisko bioterroryzmu, a niebezpiecznie wirusy potrafią się bardzo szybko rozprzestrzeniać - wyjaśnia Kulesza.

 

 

Kapsułę można transportować ambulansem, śmigłowcem, samolotem. Łatwo montuje się ją na noszach ze względu na pasy i rzepy. Komora posiada całkowicie hermetyczne zamki i zewnętrzne porty do aparatury. Dzięki temu istnieje możliwość podłączenia dodatkowej aparatury np. respiratora czy EKG bez konieczności otwierania kapsuły. To z kolei daje ochronę przed skażeniem oraz możliwość wykonywania prostych zabiegów przez personel medyczny. Chodzi o wkłucia, resuscytację itd.

Czytaj więcej: kurierlubelski.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account