Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Do 23 marca ratownicy medyczni dają czas ministrowi zdrowia na wywiązanie się z obietnic o podwyżkach i nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym. Jeśli tego nie zrobi, zaczną strajk.

„W związku z zaniechaniem przez resort zdrowia postanowień porozumienia z dnia 18 lipca 2017 r. zawartego pomiędzy KPRM oraz NSZZ Solidarność a ministrem zdrowia żądamy przedstawienia planu prac z precyzyjnym określeniem terminu ich realizacji do dnia 23 marca 2018 r.” – piszą w liście do ministra zdrowia ratownicy medyczni.

Żądają wciąż niewypłaconych podwyżek obiecanych w ubiegłym roku, nowelizacji ustawy o ratownictwie medycznym, podniesienia rangi zawodu ratownika oraz przygotowania podstaw prawnych o wypłaceniu podwyżek ratownikom zatrudnionym nie w pogotowiu, lecz w szpitalach.

Bez dyżurów kontraktowych
Decyzja o strajku miała zapaść w piątek. Minister Łukasz Szumowski obiecał jednak, że w tym tygodniu gotowe będą przepisy regulujące podwyżki dla ratowników medycznych zatrudnionych w szpitalach. Obiecał też, że na najbliższym posiedzeniu rząd zajmie się nowelizacją ustawy o ratownictwie medycznym.

 

Tymczasem ustawa nadal nie znalazła się w harmonogramie prac Sejmu, a połowa zatrudnionych w szpitalach ratowników wciąż czeka na podwyżki.

Jeśli deklaracje resortu zdrowia zostaną na papierze i do 23 marca minister nie spełni żądań ratowników, zapowiadają strajk na wzór wypowiadanych przez rezydentów umów opt-out. Ponieważ ratownicy takowych umów nie mają, w weekend zdecydowali, że nie będą przyjmować dyżurów kontraktowych.

Dla systemu ratownictwa może mieć to dramatyczne skutki. Wystarczy bowiem, że z zespołu dwuosobowego jeden ratownik nie przyjdzie do pracy, a karetka nie będzie mogła wyjechać.

O 800 zł brutto
Ratownicy domagają się wzrostu pensji o 800 zł brutto. W zależności od miejsca zatrudnienia zarobki ratowników medycznych na etacie wahają się od 1,6 tys. do 3 tys. zł na rękę.

Ratownicy medyczni zatrudnieni w szpitalach do dziś nie otrzymali obiecanych podwyżek, bo, jak tłumaczy ministerstwo, priorytetem „jest zapewnienie godziwego wynagrodzenia przede wszystkim ratownikom medycznym zatrudnionym w systemie (...)

Czytaj więcej: krakow.wyborcza.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account