Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Z naczepy na piąte piętro budynku. Niespełna 3-tonowy ambulans, za pomocą dźwigu, w środę trafił na wyposażenie zabrzańskiego Centrum Symulacji Medycznej.

Operacja była mocno skomplikowana. W dachu uniwersyteckiego budynku przy placu Dworcowym w Zabrzu, wycięto wcześniej dziurę. W sam raz, by zmieściła się w niej... karetka. - Prawdziwa! Nie ma jedynie silnika i skrzyni biegów, bo przecież do jazdy służyć nie będzie - zaznaczał obecny przy całej operacji prof. Maciej Misiołek, dziekan wydziału lekarskiego SUM.

Precyzja była najważniejsza
Całość trwała mniej niż 5 minut. Potężny dźwig uniósł ambulans, a potem przeniósł go nad zabrzańskie Centrum Symulacji Medycznej. Na dachu i w sali, do której karetka docelowo miała trafić, czekali już pracownicy ekipy budowlanej. Pomogli nakierować ambulans i wspólnymi siłami bezpiecznie usadowić go na piątym piętrze remontowanego budynku. - Precyzja była tu ważna, na szczęście pogoda nam sprzyjała, gdyby wiało, byłoby problematycznie - wyjaśniał jeden z przedstawicieli ekipy budowlanej.

Sytuacja wielu zaskoczyła

Cały proces przyciągnął tłumy gapiów. Niektórzy przyszli tu specjalnie, inni – zwłaszcza ci, którzy wychodzili z zabrzańskiego dworca - wyglądali na wyraźnie zaskoczonych. Większość przystawała i wyciągała komórki. - Czegoś takiego jeszcze nie widziałem. Zrobię filmik i pokażę rodzinie - mówił pan Adam, mieszkaniec zabrzańskiej dzielnicy Zaborze.

Symulator metodą na studenta
Po co karetka zamknięta w czterech uczelnianych ścianach? - Będzie służyła studentom kierunków lekarskich i ratownictwa medycznego. - Dziś cały świat idzie w stronę symulatorów. Trudno pewnych rzeczy nauczyć się z książek - zaznaczał profesor Misiołek. Dodawał, że powstające w Zabrzu Centrum Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, otworzy swoje podwoje już za kilka tygodni. - Będzie świetnie wyposażone, mamy nadzieję, że przyciągnie studentów - dodawał dziekan wydziału lekarskiego.

 Film: www.facebook.com/radiokatowice

Więcej: silesion.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account