Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W ostatnich dniach grudnia do poznańskiej kliniki trafił dwulatek, którego stan był tak ciężki, że chłopiec wymagał transportu w krążeniu pozaustrojowym. Był on możliwy dzięki specjalistycznej karetce Ecmo, którą dysponuje poznańskie pogotowie.

Po dwóch tygodniach mały pacjent wrócił do Torunia, gdzie przechodzi dalsze leczenie. Dwulatek z Torunia był pierwszym pacjentem, do transportu którego została użyta karetka Ecmo kupiona za prawie 900 tysięcy złotych dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu przez Urząd Marszałkowski.

- Był to również najmłodszy pacjent w Polsce, który z takiego transportu skorzystał - mówi Robert Judek, rzecznik poznańskiego pogotowia i jeden z ratowników medycznych, który przywiózł małego pacjenta z Torunia. - Dzisiaj możemy powiedzieć, że daliśmy temu chłopcu szansę na życie. Bez naszego sprzętu i tego transportu nie przeżyłby.

 

Na czym polega wyjątkowość poznańskiej karetki? To ambulans, w którym istnieje możliwość podłączenia urządzenia Ecmo, czyli krążenia pozaustrojowego wymagającego takiej ilości energii, której nie są w stanie zapewnić zwyczajne ambulanse. Karetka jest również zaprojektowana w taki sposób, żeby pomieścić cały potrzebny sprzęt.

Czytaj więcej: gloswielkopolski.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account