Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W dniu 17 grudnia 2017 roku studenci kierunku ratownictwo medyczne Wyższej Szkoły Ekonomii Prawa i Nauk Medycznych w Kielcach, po raz kolejny, dzięki uprzejmości Dyrekcji Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, odbyli zajęcia w bazie Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które mieści się w Masłowie koło Kielc.

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe obecnie ma siedziby w dwudziestu jeden bazach stałych, (jedna z nich w województwie świętokrzyskim), w których stacjonują śmigłowcowe zespoły ratownictwa medycznego. Zespół Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS – od angielskiego Helicopter Emergency Medical Service) to lekarz, ratownik medyczny/pielęgniarka/pielęgniarz systemu i pilot.

Ratownik 5 utrzymuje gotowość od godziny 7, lecz nie wcześniej niż od wschodu słońca, do 45 minut przed zachodem słońca, nie dłużej niż do godziny 20.

W 2017 roku załogi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w całym kraju zrealizowały najwięcej misji w swojej historii. 21 załóg HEMS odnotowało 9942 misje. Spośród wszystkich misji 8722 to loty do zdarzeń i nagłych zachorowań, a 1220 to transporty międzyszpitalne. Najczęstszymi powodami, dla których śmigłowce HEMS podrywały się do lotu były wypadki komunikacyjne, następne w kolejności to udary mózgu, nagłe zatrzymania krążenia, ostre zespoły wieńcowe, upadki z wysokości. Świętokrzyski HEMS wykonał 429 misji.

Zajęcia poprowadził ratownik medyczny Paweł Kubicki, członek załogi HEMS. Absolwent naszej uczelni. Studenci dowiedzieli się m.in. o zasadach bezpieczeństwa współpracy z LPR, misjach HEMS, wyposażeniu, współpracy z ZRM, PSP i innymi służbami.

Źródło: echodnia.eu

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account