Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dyrektorzy Oddziałów Wojewódzkich NFZ otrzymali zalecenie skierowania do szpitali prośby o realizację wzrostu wynagrodzeń dla ratowników medycznych. Mimo że pojawiają się sygnały, że podwyżki dla ratowników nie wszędzie są wypłacane, Ministerstwo Zdrowia nie planuje wydania rozporządzenia realizującego zawarte w lipcu porozumienie.

Podwyżki dla ratowników medycznych powinny być wypłacane w ramach zwiększonych kontraktów. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, w II połowie 2017 r. ogólny wzrost wartości umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w rodzaju leczenie szpitalne w przypadku SOR wyniósł 7,23 proc., zaś izb przyjęć – 3,03 proc. w stosunku do wartości świadczeń zakontraktowanych w I połowie 2017 r.

Podwyżki dla ratowników z umów na świadczenia

„W związku z tym środki finansowe wynikające ze wzrostu wartości umów na świadczenia szpitalne powinny zostać przeznaczone na podwyżki ujęte w Porozumieniu oraz w ustawie o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne” – podkreśla MZ i zaznacza, że specjalnego rozporządzenia, które miałoby gwarantować wypłatę podwyżek, nie będzie.

Przypomnijmy, że 18 lipca 2017 r. minister zdrowia, Komitet Protestacyjny Ratowników Medycznych oraz Sekcja Krajowa Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego NSZZ „Solidarność” podpisali porozumienie dotyczące podwyżek dla ratowników medycznych.

Na mocy porozumienia wzrosło średnie miesięczne wynagrodzenie:

ratowników medycznych, którzy są członkami zespołów ratownictwa medycznego u wykonawców głównych i podwykonawców systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne,
dyspozytorów medycznych,
pielęgniarek systemu, które są członkami zespołów ratownictwa medycznego, zatrudnionymi u dysponentów zespołów ratownictwa medycznego (podwykonawców w pozaszpitalnym systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne).
– wraz ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu (niezależnie od formy zatrudnienia):

o 400 zł brutto – od 1 lipca 2017 r.,
o kolejne 400 zł brutto – od 1 stycznia 2018 r.
„Aneksowanie umów z dysponentami zespołów ratownictwa medycznego w zakresie przekazania celowych środków na wypłatę podwyżek dla tych grup pracowników zakończyło się 30 sierpnia br. Wypłaty są realizowane na bieżąco” – zapewnia Ministerstwo Zdrowia.

Czytaj więcej: politykazdrowotna.com

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account