Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Od 1 października placówki nocnej pomocy znajdują się obok szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć. Taki sposób organizacji świadczeń ma skrócić kolejki do SOR. Pacjenci otrzymają pomoc adekwatną do ich stanu zdrowia w możliwie najkrótszym czasie. Zasady funkcjonowania SOR i IP się nie zmieniły, także zespoły ratownictwa medycznego, czyli pogotowie ratunkowe, udziela pomocy na dotychczasowych zasadach. Łódzki Oddział Wojewódzki NFZ wspólnie z doświadczonym ratownikiem medycznym przypomina najważniejsze zasady korzystania z pomocy w razie nagłego zachorowania

Rozmowa z Edytą Wcisło,ratownikiem medycznym,dyspozytorem medycznym, przewodniczącą Polskiej Rady Ratowników Medycznych Pogotowie wezwane do psa albo do pijanego, który nie oczekuje pomocy. Ile takich bulwersujących sytuacji zdarza się w łódzkim pogotowiu? Z analiz prowadzonych w 2015 i 2016 roku wynika, że co szósta wizyta realizowana przez zespoły ratownictwa medycznego nie wymagała podjęcia natychmiastowych czynności ratunkowych u osób, do których była wezwana.

Niestety, nadal dość często ludzie wzywają karetkę do osób, które np. widzą leżące na ulicy, których stanu nie są w stanie opisać, bo np. jadą samochodem i nie mogą się zatrzymać, ponieważ śpieszą się do pracy. Często osoby te są jedynie pod wpływem alkoholu i nie wymagają lub nie chcą żadnej pomocy medycznej. Zdarzały się sytuacje, kiedy karetka wyjechała do psa, ponieważ osoba wzywająca prosiła o pomoc dla swojej siostry.

Tych sytuacji jest na szczęście coraz mniej. Uporządkujmy: kiedy powinniśmy zadzwonić po pogotowie, z wyjątkiem sytuacji oczywistych - jak wypadek drogowy z ofiarami itp. System Ratownictwa Medycznego powołano w celu realizacji zadań państwa, polegających na udzieleniu pomocy pacjentom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Karetkę wzywamy do pacjenta, który wymaga natychmiastowej pomocy i transportu do szpitala. To nie tylko wypadki komunikacyjne, upadki z wysokości, krwotoki itp. ale również wszystkie nagłe stany wywołujące u pacjenta nagłe pogorszenie stanu zdrowia lub wystąpienie dodatkowych, niepokojących dolegliwości.

Czasami osoby wzywające mają problem z weryfikacją stanu pacjenta, ponieważ nie mają wiedzy medycznej. Warto pamiętać, że w razie jakichkolwiek wątpliwości należy skontaktować się z dyspozytorem medycznym, który na podstawie przeprowadzonego wywiadu medycznego, w oparciu o określone procedury podejmie decyzję, czy zadysponować na miejsce karetkę.

Czytaj więcej: dzienniklodzki.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account