Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ciechocinek, znana miejscowość uzdrowiskowa w Kujawsko-Pomorskiem, przystąpiła do programu Publicznego Dostępu do Defibrylacji (PAD). W dwóch, często uczęszczanych punktach miasta zawisły skrzynki z nowoczesnymi urządzeniami AED, które w przypadku zatrzymania mechanicznej czynności serca ratują ludzkie życie.

W Polsce Nagłe Zatrzymanie Krążenia dotyka ponad 40 tys. osób, a według danych GUS, aż 46% zgonów w naszym kraju spowodowanych jest chorobami układu krążenia. Zagrożenie NZK dotyka już nie tylko osoby w podeszłym wieku, ale także ludzi młodych. Coraz więcej miast i gmin widzi więc potrzebę inwestycji w lepsze zabezpieczenie zdrowia i życia mieszkańców oraz gości.

Przykładem jest Ciechocinek, miejscowość o ponad 150-letniej tradycji uzdrowiskowej. Co roku miasto odwiedza 130 tys. kuracjuszy i 480 tys. turystów. Zapewnienie im bezpieczeństwa podczas leczenia i odpoczynku jest więc bardzo ważną kwestią dla władz miasta i gminy.
Zakup Lifepaków CR Plus to wynik wybranego przez mieszkańców projektu ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego – mówi Leszek Dzierżewicz, burmistrz Ciechocinka. W ramach wdrożenia programu PAD, czyli Publicznego Dostępu do Defibrylacji przeprowadzone zostało również profesjonalne szkolenie na temat Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej, a także obsługi AED – dodaje.

Program PAD zakłada przede wszystkim instalację defibrylatorów w miejscach dużego zagęszczenia ludności, w których przypadek Nagłego Zatrzymania Krążenia odnotowano na przestrzeni ostatnich 5 lat przynajmniej raz. Na mapie Polski takich wrażliwych miejsc jest coraz więcej. Są to nie tylko placówki medyczne, gdzie i tak od razu mamy zapewnioną fachową pomoc, ale przede wszystkim miejsca pracy, węzły komunikacyjne – dworce, lotniska, a także centra handlowe, ośrodki sportowe oraz kurorty. W tych ostatnich, ze względu na coraz szerszą ofertę usługową i stale powiększającą się bazę miejsc noclegowych, liczba odwiedzających wzrasta nie tylko w sezonie. W przeciągu całego roku kuracjusze korzystają z walorów uzdrowiskowych i turystycznych polskich ośrodków sanatoryjnych i wypoczynkowych. Tym samym zwiększa się możliwość wystąpienia NZK na terenie kurortu. Przystąpienie do programu PAD powinno być więc naturalnym odruchem władz lokalnych, a także inwestorów zarządzających sanatorami czy ośrodkami oferującymi różnego rodzaju zabiegi medyczne i zdrowotne, a w szczególności posiadające strefy SPA.

Przykładów dobrych praktyk na szczęście jest coraz więcej, jak choćby ośrodek narciarski Ski&Sun w Świeradowie-Zdroju, Sanatoria Gryf i Irena z Połczyna-Zdrój czy teraz Ciechocinek - mówi Piotr Kubiszewski z Defimedu, firmy przeprowadzającej wdrożenia AED na terenie kraju. Ale przed nami jeszcze wiele lat edukacji polskiego społeczeństwa. Przede wszystkim musimy uświadamiać jakie zagrożenia niosą choroby układu krążenia i jak im zapobiegać. Jednak naszym najważniejszym zadaniem jest przełamanie społecznego lęku przed udzielaniem pierwszej pomocy. Dzięki Powszechnemu Dostępowi do Defibrylacji i profesjonalnym, w pełni zautomatyzowanym AED (ang. Automated External Defibrillator)  jak np. Lifepak CR Plus czy Lifepak CR2 o wiele łatwiej jest z przeprowadzić w poprawny sposób skuteczną Resuscytację Krążeniowo-Oddechową - dodaje.

Aby wykonać defibrylację przy użyciu AED wystarczą tylko dwie czynności – należy otworzyć urządzenie i przykleić elektrody. Przez cały proces pokierują nas instrukcje głosowe i graficzne, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że coś zrobimy źle. Najważniejsze jest podjęcie działania, bo dzięki temu szansa na przeżycie Nagłego Zatrzymania Krążenia wzrasta z 5% aż do 70%!

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account