Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ciechocinek, znana miejscowość uzdrowiskowa w Kujawsko-Pomorskiem, przystąpiła do programu Publicznego Dostępu do Defibrylacji (PAD). W dwóch, często uczęszczanych punktach miasta zawisły skrzynki z nowoczesnymi urządzeniami AED, które w przypadku zatrzymania mechanicznej czynności serca ratują ludzkie życie.

W Polsce Nagłe Zatrzymanie Krążenia dotyka ponad 40 tys. osób, a według danych GUS, aż 46% zgonów w naszym kraju spowodowanych jest chorobami układu krążenia. Zagrożenie NZK dotyka już nie tylko osoby w podeszłym wieku, ale także ludzi młodych. Coraz więcej miast i gmin widzi więc potrzebę inwestycji w lepsze zabezpieczenie zdrowia i życia mieszkańców oraz gości.

Przykładem jest Ciechocinek, miejscowość o ponad 150-letniej tradycji uzdrowiskowej. Co roku miasto odwiedza 130 tys. kuracjuszy i 480 tys. turystów. Zapewnienie im bezpieczeństwa podczas leczenia i odpoczynku jest więc bardzo ważną kwestią dla władz miasta i gminy.
Zakup Lifepaków CR Plus to wynik wybranego przez mieszkańców projektu ubiegłorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego – mówi Leszek Dzierżewicz, burmistrz Ciechocinka. W ramach wdrożenia programu PAD, czyli Publicznego Dostępu do Defibrylacji przeprowadzone zostało również profesjonalne szkolenie na temat Resuscytacji Krążeniowo-Oddechowej, a także obsługi AED – dodaje.

Program PAD zakłada przede wszystkim instalację defibrylatorów w miejscach dużego zagęszczenia ludności, w których przypadek Nagłego Zatrzymania Krążenia odnotowano na przestrzeni ostatnich 5 lat przynajmniej raz. Na mapie Polski takich wrażliwych miejsc jest coraz więcej. Są to nie tylko placówki medyczne, gdzie i tak od razu mamy zapewnioną fachową pomoc, ale przede wszystkim miejsca pracy, węzły komunikacyjne – dworce, lotniska, a także centra handlowe, ośrodki sportowe oraz kurorty. W tych ostatnich, ze względu na coraz szerszą ofertę usługową i stale powiększającą się bazę miejsc noclegowych, liczba odwiedzających wzrasta nie tylko w sezonie. W przeciągu całego roku kuracjusze korzystają z walorów uzdrowiskowych i turystycznych polskich ośrodków sanatoryjnych i wypoczynkowych. Tym samym zwiększa się możliwość wystąpienia NZK na terenie kurortu. Przystąpienie do programu PAD powinno być więc naturalnym odruchem władz lokalnych, a także inwestorów zarządzających sanatorami czy ośrodkami oferującymi różnego rodzaju zabiegi medyczne i zdrowotne, a w szczególności posiadające strefy SPA.

Przykładów dobrych praktyk na szczęście jest coraz więcej, jak choćby ośrodek narciarski Ski&Sun w Świeradowie-Zdroju, Sanatoria Gryf i Irena z Połczyna-Zdrój czy teraz Ciechocinek - mówi Piotr Kubiszewski z Defimedu, firmy przeprowadzającej wdrożenia AED na terenie kraju. Ale przed nami jeszcze wiele lat edukacji polskiego społeczeństwa. Przede wszystkim musimy uświadamiać jakie zagrożenia niosą choroby układu krążenia i jak im zapobiegać. Jednak naszym najważniejszym zadaniem jest przełamanie społecznego lęku przed udzielaniem pierwszej pomocy. Dzięki Powszechnemu Dostępowi do Defibrylacji i profesjonalnym, w pełni zautomatyzowanym AED (ang. Automated External Defibrillator)  jak np. Lifepak CR Plus czy Lifepak CR2 o wiele łatwiej jest z przeprowadzić w poprawny sposób skuteczną Resuscytację Krążeniowo-Oddechową - dodaje.

Aby wykonać defibrylację przy użyciu AED wystarczą tylko dwie czynności – należy otworzyć urządzenie i przykleić elektrody. Przez cały proces pokierują nas instrukcje głosowe i graficzne, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że coś zrobimy źle. Najważniejsze jest podjęcie działania, bo dzięki temu szansa na przeżycie Nagłego Zatrzymania Krążenia wzrasta z 5% aż do 70%!

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account