Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Już ponad tysiąc małych mieszkańców Krakowa umie udzielić pierwszej pomocy dzięki szkoleniom prowadzonym przez Krakowskie Pogotowie Ratunkowe w ramach programu „Mali ratownicy”. Ten program oraz program „Duzi ratownicy” to projekty finansowane z budżetu obywatelskiego Krakowa.

- Jedną z najważniejszych rzeczy, jakich uczymy, jest umiejętność zachowania się w obliczu wypadku czy innej sytuacji kryzysowej. Dorośli zwykle nie wiedzą, co zrobić, boją się podejść do ofiary wypadku czy nawet do osoby, która po prostu zasłabła na ulicy – mówi Maciej Kotarba, ratownik medyczny w Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym, pomysłodawca projektu. - Dzieci nie mają takiego lęku, chcą podejść, pomóc. Jeżeli nauczymy je, jak prawidłowo postępować, ta wiedza pozostanie im na całe życie – zaznacza.

W trakcie zajęć dzieci dowiadują się, jak wezwać pomoc, co powiedzieć dyspozytorowi i jak postępować z poszkodowanym. Uczą się też, jak posługiwać się AED, czyli automatycznym defibrylatorem zewnętrznym – urządzeniem, które ratuje życie w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Defibrylatorów tego typu jest coraz więcej w miejscach publicznych, takich jak dworce, duże sklepy, urzędy, muzea czy kościoły.

– Uczymy już w przedszkolach i zawsze staram się przekazywać wiedzę tak, żeby zrozumiały nawet najmłodsze dzieci. Ale przede wszystkim uczę je tego, że zawsze trzeba pomagać i że warto to robić – podkreśla Paweł Łukasiewicz, ratownik medyczny w KPR.

Więcej: krakow.pl, fot. Pogotowie Kraków

Twoja reakcja na artykuł?

Komentarze  

Cezary in
0 #1 Cezary in 2017-11-04 21:25
Stowarzyszenie Sztab Ratownictwa z Bełchatowa organizuje na terenie miasta od wielu lat podobne szkolenia pt. ABC przedszkolaka , Wiem jak pomóc, ABC pierwszej pomocy itp. Dla przedszkolaków i uczniów szkół podstawowych i średnich... uczymy, pomagamy, ratujemy.
Zgłoś administratorowi

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account