Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Choć wiadomo, że szczecineckie ratownictwo medyczne w obecnym kształcie ma funkcjonować do końca czerwca 2018 roku, to jednak nadal wielką niepewnością jest to, co będzie dalej. Starosta szczecinecki obawia się, że w końcu sprawdzi się zapowiadany od kilku lat scenariusz i szpital w Szczecinku straci karetki.

W dodatku w przyszłym roku w życie mają wejść przepisy, które w całym kraju będą centralizować system. Jeśli tak się stanie, szczecineckie pogotowie ratunkowe przestanie podlegać pod szpital.

Dyrekcja placówki ocenia, że będzie to niezbyt korzystne rozwiązanie.

- Prowadziliśmy rozmowy, żeby zastanowić się jak to najlepiej zorganizować, bo uważamy, że w Szczecinku to wszystko jest dobrze zorganizowane – poinformował radnych powiatowych prezes szpitala, Radosław Niemiec.
Prezes wyliczał, że do dyspozycji pacjentów w Szczecinku są trzy zakontraktowane karetki, jedna rezerwowa; niedawno szpitalne pomieszczenia ratowników przeszły gruntowny remont, a sami ratownicy otrzymali podwyżki. Oprócz tego, na dachu budynku szpitala niedawno powstało lądowisko dla helikopterów.

- Może się tak zdarzyć, że karetki będą przypisane do innego świadczeniodawcy, nie musi być to szpital – podkreślił Radosław Niemiec. – Być może przyjdzie nam być podwykonawcą albo szukać takich rozwiązań przy pomocy naszych parlamentarzystów, którzy pomogą ten system sprawować w sposób właściwy. O wszystkim decyduje ustawodawca.
Do zmian nie jest również przekonany dyrektor ds. medycznych szpitala, Marek Ogrodziński:

– Najlepiej by było, gdyby zespoły medyczne zostały przy szpitalu. Ich funkcja jest jak sąsiedzka pomoc. Ratownicy znają pacjentów. Wiedzą jak się poruszać po mieście. Jeśli ten system będzie w przyszłości zarządzany centralnie przez inną jednostkę, może się okazać, że swoje zadania będzie ona realizować bezdusznie. Wojewódzka stacja pogotowia przekonuje, że takie rozwiązanie się sprawdza, ale my do tego nie jesteśmy przekonani. Wolelibyśmy, żeby ratownictwo i karetki zostały u nas.

Czytaj więcej: szczecinek.com

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account