Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x



Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Projekty ogólnomiejskie były aż 23. Głosami gdańszczanek i gdańszczan wybrano pięć, które zostaną zrealizowane.

Zdecydowanym liderem okazał się projekt pod hasłem: "Bezpieczny Gdańsk – 26 defibrylatorów do ratowania życia w przestrzeni miasta", który zdobył 6082 głosy. Zakłada on rozmieszczenie 26 urządzeń AED na terenie Gdańska, a także szkolenia z ich obsługi. Zgodnie z założeniem mają zostać przeprowadzone wśród osób przebywających w miejscach, gdzie znajdą się urządzenia lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Urządzenia będą publiczne - dostęp do nich będzie powszechny. Jak argumentują wnioskodawcy: - AED zwiększa szanse na przeżycie z 10 do nawet 70 proc. u osób z nagłym zatrzymaniem krążenia. Urządzenie ma być proste i bezpieczne w obsłudze - polecenia głosowe będą prowadzić pomagających przez wszystkie etapy udzielania pierwszej pomocy do czasu przyjazdu karetki pogotowia.

W ramach projektu przewidziano też akcję informacyjną wśród mieszkańców Gdańska oraz oznakowanie miejsc, w których będą się znajdować defibrylatory. Koszt tego projektu to 760650 zł. Złożyli go wspólnie: Mateusz Błażewicz i Karol Bączkowski.

- Z zawodu jestem ratownikiem medycznym. Z mojego doświadczenia, jak i ze stastystyk, wynika, że w przypadku nagłego zatrzymania krążenia życie danej osobie może uratować albo odpowiedni ucisk klatki piersiowej, do czego potrzebny jest drugi człowiek, albo wyładowanie elektryczne, czyli defibrylator. Ludzkie serce potrzebuje podjęcia działań jeszcze przed przyjazdem pogotowia ratunkowego - zaznacza Karol Bączkowski. - Urządzenia które zaproponowaliśmy, nie są trudne w obsłudze. Umie je obsłużyć np. mój pięcioletni syn. Wystarczy zdjąć je ze ściany, uruchomić jednym guzikiem, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami głosowymi.

Czytaj więcej: gdansk.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account