Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W Warszawie około 20-osobowa grupa lekarzy rezydentów rozpoczęła po południu protest głodowy. Wspierają ich przedstawiciele innych zawodów medycznych, między innymi fizjoterapeuci, ratownicy medyczni i psychologowie. Medycy oczekują płac na poziomie 2 średnich krajowych. Ministerstwo odpowiada, że to nierealne.

Protest głodowy odbywa się hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego przy ul. Żwirki i Wigury w Warszawie. Rezydenci - młodzi lekarze, którzy robią specjalizację, na protest przyjechali z różnych miast Polski. Lekarze rezydenci domagają się podwyżek płac do dwóch średnich krajowych. Do ogólnopolskiego protestu przyłączyło się kilkudziesięciu rezydentów z poznańskich szpitali. W Poznaniu rezydenci przeszli przez centrum miasta. Szli w lekarskich fartuchach i koszulkach z napisem "popieram strajk głodowy lekarzy".

Lekarze rezydenci rozpoczęli protest przeciwko m.in. niedostatecznym nakładom na ochronę zdrowia i niskim pensjom wszystkich medyków. Chcą też zwrócić uwagę na niedobór pracowników medycznych i ich przepracowanie. Częścią protestu mają być strajk głodowy i akcja oddawania krwi, zaplanowana na dni między 2 a 6 października – organizowana pod hasłem: "Niech poleje się krew".

- Przez dwa lata naszych działań nie doczekaliśmy się wiążących ustaleń ze strony MZ, nie doczekaliśmy się dobrej zmiany w ochronie zdrowia, a ta zmiana jest konieczna – powiedział wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL Łukasz Jankowski.
Ministerstwo odpowiada

- Jedyna rzecz, jaka nas różni, to oczekiwania młodych lekarzy, jeśli chodzi o wynagrodzenia. I trzeba sobie powiedzieć jasno i wyraźnie: oczekiwania na poziomie dwóch średnich krajowych dla młodych lekarzy są po prostu nierealne. Nierealne zarówno w samej służbie zdrowia, jak i w systemie państwa, które jest, nie najzamożniejszym krajem na świecie - powiedział Radziwiłł.

Czytaj więcej: polskieradio.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account