Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dziś w Krakowie została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym a Polską Radą Resuscytacji. Tego uroczystego aktu dokonali prof. Robert Gałązkowski, dyrektor LPR i prof. Janusz Andres, prezes PRR. Dzięki porozumieniu LPR stało się ośrodkiem akredytowanym przez Europejską Radę Resuscytacji w odniesieniu do szkolenia kadr medycznych. W konferencji związanej z tym wydarzeniem uczestniczył wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz i wojewoda małopolski Piotr Ćwik.

– W kolejnych latach planujemy głęboką przemianę szkolenia w zakresie medycyny przedszpitalnej. W szczególności dotyczy to standardów postępowania w zakresie zaawansowanych zabiegów resuscytacyjnych u osób dorosłych i dzieci (ALS i EPALS) – mówi lek. Tomasz Derkowski, zastępca dyrektora ds. medycznych w LPR. Szczególny nacisk będzie kładziony na umiejętność prowadzenia prawidłowej resuscytacji krążeniowo-oddechowej, rozpoznawania stanów krytycznych i zabezpieczenia pacjentów po skutecznej resuscytacji.

 

W tym roku w LPR rozpoczęła pracę grupa robocza składająca się z najlepszych specjalistów z zakresu anestezjologii, medycyny ratunkowej czy chirurgii. Zespół lekarzy, ratowników medycznych i pielęgniarzy pracuje nad stworzeniem nowoczesnego programu opartego m.in. o wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji. Jednym z owoców prac jest podpisana umowa o partnerstwie i utworzenie ośrodka certyfikowanego przez ERC (Europejska Rada Resuscytacji).
W 2018 roku w LPR planowane jest wdrożenie wieloletniego programu podnoszenia kwalifikacji wśród załóg HEMS i EMS (Śmigłowcowa Służba Ratownictwa Medycznego i Samolotowy Zespół Transportowy). Po analizie potrzeb szkoleniowych program będzie realizowany dwutorowo.

W pierwszej kolejności każdy pracownik zespołu medycznego przejdzie 2,5-dniowe szkolenie z zakresu pracy z pacjentem z masywnymi obrażeniami ciała oraz wykorzystania algorytmów postępowania dotyczącego zabezpieczania drożności dróg oddechowych. Szczególny nacisk będzie kładziony na problem stawiany często przed załogami HEMS, czyli poszkodowanych z tzw. trudnymi drogami oddechowymi. Kształcenie w swoim zakresie będzie zawierało również profesjonalny, autorski projekt szkolenia na temat transportu międzyszpitalnego pacjentów w stanie krytycznym. Transfer pacjentów pomiędzy ośrodkami leczniczymi to wymagający i ryzykowny etap w procesie leczniczym, a jednocześnie często pomijany w edukacji personelu medycznego. Drugim aspektem szkoleniowym będzie pacjent pediatryczny.

LPR będzie korzystało z wieloletnich doświadczeń Polskiej i Europejskiej Rady Resuscytacji, wykorzystując wcześniej wspomniane certyfikowane kursy EPALS. Wszystkie te działania mają na celu utrzymanie wysokiego poziomu świadczonych usług, jednocześnie wyrównując go do standardu innych cenionych operatorów HEMS na świecie.

Choć podpisana umowa dotyczy doskonalenia umiejętności profesjonalnej kadry medycznej LPR, to dyrektor Robert Gałązkowski jednoznacznie dodał, że żaden doskonale funkcjonujący system ratownictwa medycznego nie będzie skuteczny, jeśli naoczny świadek zdarzenia nie rozpocznie jako pierwszy udzielania pierwszej pomocy.

Źródło: lpr.com.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account