Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zespół ratownictwa medycznego będzie mógł przetransportować pacjenta w stanie zagrożenia życia – zakłada tzw. duża nowelizacja ustawy o ratownictwie.

Takie zapewnienie otrzymał Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) od wiceministra zdrowia Marka Tombarkiewicza. W czerwcowym apelu związkowcy podkreślali, że dzisiejszy stan prawny prowadzi do sytuacji zagrażających życiu pacjenta. Zgodnie z przepisami ani lekarz koordynator ratownictwa medycznego, ani żadna inna osoba nie ma prawa skierować karetki pogotowania ratunkowego do przewozu pacjenta szpitalnego do innego szpitala czy innego miejsca, w którym można mu udzielić pomocy. Transport taki ma zapewnić szpital, a ponieważ wiele placówek nie ma własnych karetek i musi korzystać z firm zewnętrznych, często nie jest w stanie zapewnić natychmiastowego transportu.

Zmiany mają zostać wprowadzone tzw. dużą nowelizacją ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Znajdzie się w niej zapis umożliwiający podstawowemu zespołowi ratownictwa medycznego możliwość przetransportowania pacjenta w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego ze szpitalnego oddziału ratunkowego lub szpitala psychiatrycznego do innego szpitala, „jeżeli nie jest dostępny inny, odpowiedni środek transportu sanitarnego, a stan zdrowia pacjenta wymaga niezwłocznego transportu sanitarnego".

Czytaj więcej: rp.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account