Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

9-letni Denis z Rudy Śląskiej zadzwonił po pogotowie ratunkowe, gdy jego 44-letnia matka zapadła w śpiączkę cukrzycową. Postawa chłopca najprawdopodobniej uratowała kobiecie życie. Mamy nagranie jego rozmowy z dyspozytorką pogotowia ratunkowego

Do zdarzenia doszło w niedzielę, 16 lipca, rano. Tego dnia do zespołu ratowników dyżurujących w Rudzie Śląskiej dotarło zgłoszenie z Centrum Powiadamiania Ratunkowego dotyczące 44-letniej pacjentki z tego miasta. W zawiadomieniu podano: „Bez kontaktu, oddycha”. Na miejscu na ratowników czekał 9-letni Denis. To on wezwał pomoc do swojej mamy.

Okazało się, że chorująca na cukrzycę kobieta wpadła w śpiączkę cukrzycową. Gdyby Denis nie wezwał pomocy, to taka sytuacja mogła się skończyć tragicznie.

– Chłopca zaniepokoiło, że mama śpi i nie chce się obudzić. To trwało kilkanaście minut. Chciał zadzwonić do kogoś z rodziny, ale nie mógł odblokować telefonu matki, a na karcie swojego nie miał już ani jednej minuty. Zadzwonił więc na numer 112, na który połączenia są bezpłatne – relacjonuje Aniela Lepiorz, pielęgniarka systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego i kierownik zespołu.

Ratownicy są pod wrażeniem opanowania Denisa. Chłopiec powiadomił pogotowie skutecznie, skoro ratownicy wyjechali do akcji w kodzie pierwszym, oznaczającym najpilniejsze wezwanie.

Co roku notuje się kilka lub kilkanaście zdarzeń, w których bohaterem jest tak jak w opisywanym przypadku dziecko. Dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego Artur Borowicz podkreśla, że warto poświęcić trochę czasu, by nauczyć dziecko, jak ma się zachować w krytycznych sytuacjach.

Czytaj więcej: dziennikzachodni.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account