Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Już od początku roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiadało zmiany w sposobie wzywania pomocy. Wszyscy zastanawiali się, jak to będzie. Czy popularne "dziewiątki" znikną? Kto pomoże podczas wypadku?

Sieć obiegły informacje o planowanym wygaszeniu numerów alarmowych. 997, 998 i 999 miałyby przestać istnieć. Tak jednak nie będzie, MSWiA uspokaja.

- W związku z pojawiającymi się nieprawdziwymi informacjami w mediach, informujemy, że MSWiA nie planuje wygaszania numerów alarmowych (997, 998, 999). Numery te będą w dalszym ciągu obsługiwane. Każda osoba, która z nich skorzysta, otrzyma niezbędną pomoc od służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo - czytamy na stronie ministerstwa.
Numery nie znikną zmieni się tylko operator. Wybierając jeden z kontaktów alarmowych nie połączymy się bezpośrednio ze strażą ani policją. Pomocy udzieli nam operator numeru ratunkowego, obowiązującego na terenie wszystkich krajów Unii Europejskiej.

- Przekierowanie na numer alarmowy 112 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego będzie przebiegało automatycznie, niezależnie czy dzwoniący będzie dzwonił pod numer 997, 998, 999 czy 112. Wszystkie połączenia operator telekomunikacyjny przekaże do odpowiedniego terytorialnie CPR-u – informuje ministerstwo.

DŁUGOFALOWE PRZEJĘCIE

O szczegóły procesu pytamy MSWiA, które ponownie zapewnia, że popularne „dziewiątki” będą cały czas funkcjonować. - Rozpoczęcie procesu przejmowania obsługi zgłoszeń alarmowych kierowanych do numerów obsługiwanych przez dyspozytorów Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz dyspozytorów medycznych zostało zaplanowane na rok 2017 – wspomina MSWiA.

Skąd pomysł na zmianę w systemie kontaktowania? Wszystko, aby uniknąć fałszywych alarmów.

- Działania zmierzające do przejęcia numerów 997, 998, 999 mają na celu m.in. wyeliminowanie bezpośredniego kierowania do służb zgłoszeń niezasadnych, co pozytywnie wpłynie na skuteczność pomocy oraz docelowo spowoduje również skrócenie czasu oczekiwania na tę pomoc.

Czytaj więcej: silesion.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account