Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W Pomorskiem trwa centralizacja dyspozytorni medycznych. Zgodnie z wojewódzkim planem działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego liczba dyspozytorni zostanie zmniejszona z 18 do 2 - w Gdańsku i Słupsku. „Modernizacja” zakończyć się ma do 31 października 2017 roku.

Jak wyjaśniają specjaliści w Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego PUW - ma to usprawnić przekazywanie danych między służbami ratownictwa i porządku publicznego. Skoncentrowane dyspozytornie medyczne, dysponujące zwiększoną liczbą karetek - zespołów ratownictwa medycznego, mogą wysyłać do zdarzenia zespół najbliższy miejscu zdarzenia.

Od listopada 2016 r. do stycznia br. wygaszono dyspozytornie medyczne w Bytowie, Człuchowie, Chojnicach i Lęborku. Ich obowiązki przejęła dyspozytornia w Słupsku. Aktualnie obsługuje 5 rejonów operacyjnych zespołów ratownictwa medycznego, a to oznacza, że obejmuje tzw. obszar wywołania numeru alarmowego 999: Słupska, powiatów: słupskiego, bytowskiego, chojnickiego, człuchowskiego, lęborskiego oraz gmin Karsin, Linia i Łęczyce.

Z kolei od lutego do czerwca 2017 r. Gdańsk przejął zadania dyspozytorni medycznych z Sopotu, Gdyni, Pruszczu Gdańskiego, Wejherowa, Malborka i Tczewa (wygaszona 1 lipca br.).

Dyspozytornia w Gdańsku obsługuje już 8 rejonów operacyjnych i obejmuje obszar Gdańska, Sopotu, Gdyni a także gminy Kosakowo, powiatu nowodworskiego, wejherowskiego, gdańskiego, malborskiego i tczewskiego.

Do 31 października br, wygaszone zostaną dyspozytornie w Kościerzynie, Kartuzach, Kwidzynie, Sztumie, Pucku, Starogardzie Gdańskim. Ich zadania przejmie Gdańsk.

Konieczność tworzenia skoncentrowanych dyspozytorni medycznych wynika z art. 21 ust. 3 pkt. 10 ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (tj. Dz.U. z 2016 r., poz. 1868 ze zm.), gdzie liczbę stanowisk dyspozytorów medycznych, określono przyjmując za kryterium, że jedno stanowisko przypada na każde 200 tys. mieszkańców, jednak nie mniej niż 2 stanowiska dyspozytorów medycznych w lokalizacji.

Czytaj więcej: gp24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account