Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Narasta konflikt w środowisku ratowników medycznych i pogotowia ratunkowego. Pracownicy grożą protestem. O sytuacji tych grup zawodowych w audycji Kapitał i praca mówili goście: Dariusz Mądraszewski, NSZZ "Solidarność", Sekcja Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego, Robert Judek, Federacja Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej OPZZ i Grzegorz Byszewski, Pracodawcy RP.

Ratownicy medyczni stanowią niezbyt liczną grupę około 7,5 tys. osób. Stoją oni jednak na pierwszej linii frontu walcząc o ludzkie życie i zdrowie. Aby zdążyć z pomocą do potrzebujących powinno ich być dwukrotnie więcej, tymczasem ochotników nie przybywa. Młodsi myślą zaś o emigracji.
Sytuację pogarsza finansowanie ratownictwa medycznego, które zdaniem związków zawodowych nie wzrosło od 2009 r. Pensje ratowników wynoszą obecnie średnio 2 tys. zł.

– Domagamy się wzrostu finansowania ratownictwa medycznego i wyrównania stawek dodatku pielęgniarskiego 4x400, które nam nie zostały przyznane, za to bardzo podzieliły pracowników pogotowia – powiedział Dariusz Mądraszewski.

Część ratowników pracuje na kontraktach, zarabiając więcej, ale jest to kwestia wypracowanych godzin. Jak zauważył Robert Judek, aby uzyskać większe kwoty, trzeba byłoby pracować nawet po kilkaset godzin miesięcznie. Nie znam takich stawek, które pozwalałyby ratownikowi zarobić więcej niż 20 zł za godzinę, a pracując np. 400 godzin miesięcznie są zagrożeniem dla pacjenta – ocenił gość audycji.

Ministerstwo Zdrowia zaproponowało ratownikom medycznym podwyżki w dwóch transzach, co nie spełnia jednak oczekiwań pracowników. Zdaniem Grzegorza Byszewskiego, w środowisku medycznym dramatycznie brakuje kadr, co wynika z niskich płac i dużej liczby specjalistów medycznych, którzy kształcą się w Polsce i emigrują za granicę. Oprócz zwiększania limitów w różnych zawodach medycznych, trzeba jeszcze tym pracownikom dobrze zapłacić, aby nie myśleli o wyjeździe – dodał przedstawiciel Pracodawców RP.

Źródło: polskieradio.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account