Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Coraz częściej czytamy i słyszymy w mediach o skutecznym zastosowaniu urządzeń do automatycznej defibrylacji, tzw. AED. Jest to urządzenie które jest niezbędne podczas nagłego zatrzymania krążenia. Dzięki ogólnopolskiej idei wczesnej defibrylacji, coraz więcej tego typu urządzeń pojawia się w miejscach publicznych (np. kina, dworce, urzędy użyteczności publicznej). Dzięki temu świadkowie zdarzenia mogą skutecznie ratować osoby, jeszcze przed przyjazdem zespołów ratownictwa medycznego.

Niestety defibrylatory nie są wymagane w gabinetach Podstawowej Opieki Zdrowotnej, Narodowy Fundusz Zdrowia nie wymaga od lekarzy takiego sprzętu!

W związku z tym, skierowaliśmy nasze zapytanie do rzecznika Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Szczecinie p. Małgorzaty Koszur.

Witam, piszę do Państwa w bardzo ważnej sprawie. Mianowicie chodzi mi o możliwość wczesnej defibrylacji w przychodni POZ. Jak zapewne pani wiadomo, wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji mówią jasno, że w przypadku nagłego zatrzymania krążenia w mechaniźmie migotania komór, wczesna defibrylacja (w pierwszych minutach po NZK) zwiększa szanse na przeżycie pacjenta, aż o 75 %. Stąd powstała idea AED, czyli automatycznej defibrylacji jeszcze przed przyjazdem zespołu ratownictwa medycznego. W związku z tym takie defibrylatory pojawiły się w galeriach handlowych, kinach, dworcach czy urzędach. Często czytamy w mediach, że te urządzenia są z powodzeniem wykorzystywane przez świadków zdarzenia i skutecznie ratują życie.

Niestety dotarł do nas zatrważający fakt! Jak się okazuje lekarz, czy właściciel przychodni POZ nie ma w obowiązku posiadania jakiegokolwiek defibrylatora. Tzn. jeżeli dalej trzymalibyśmy się statystyk, z założenia do przychodni przychodzą ludzie chorzy, często z dolegliwościami kardiologicznymi. Dlatego właśnie w przychodni może dojść do NZK w mechaniźmie migotania komór. Czym lekarz w takiej przychodni wykona defibrylacje? Skoro nie ma obowiązku posiadania defibrylatora, co z ideą wczesnej defibrylacji?

Ustawowe czasy dojazdu Zespołu Ratownictwa Medycznego w terenie miejskim to średnio czas do 15 minut, w przypadku wiejskiej przychodni do 20 minut - co z defibrylacją? Czy lekarz w takiej przychodni będzie ograniczał się jedynie do prowadzenia samej resuscytacji? Idąc dalej tym tokiem myślowym, przeciętny Kowalski ma większe szanse na ratunek w galerii handlowej niż w przychodni POZ.

Sprawę zamierzamy nagłośnić, dlatego proszę o rzeczową odpowiedź. Gro osób nawet nie zdaje sobie sprawy z tego zagrożenia. Idąc do przychodni POZ pacjent ma prawo liczyć na profesjonalną opiekę medyczną i w pełni profesjonalne zabiegi ratujące życie z wykorzystaniem defibrylatora.

Na jakiej zasadzie takiej przychodni jest udzielany kontrakt na wykonywanie usług medycznych skoro w tej przychodni nie ma podstawowego sprzętu ratującego życie? Sprzętu który można znaleźć w galerii handlowej lub na dworcu.

Odpowiedź z Zachodniopomorskiego OW NFZ:

Dzień dobry
Defibrylator w POZ

O niezbędnym wyposażeniu przychodni POZ w sprzęt, aparaturę medyczną i leki decyduje Minister Zdrowia w drodze rozporządzenia. Obecnie obowiązującym jest rozporządzenie MZ z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Zgodnie z ww. aktem prawnym, wyposażenie w sprzęt, aparaturę medyczną i produkty lecznicze obejmuje: aparat EKG; zestaw do udzielania pierwszej pomocy lekarskiej, w skład którego wchodzą: rurka ustno-gardłowa, maska twarzowa, worek samorozprężalny, igły, wenflony, płyny infuzyjne i środki opatrunkowe (bandaż, gaza, gaziki), aparat do pomiaru ciśnienia krwi z kompletem mankietów dla dzieci i dorosłych i stetoskop.
Pozostałe wyposażenie niezbędne do udzielania świadczeń lekarza podstawowej opieki zdrowotnej: zestaw przeciwwstrząsowy, stół do badania niemowląt, waga medyczna dla niemowląt, waga medyczna ze wzrostomierzem, tablice do badania ostrości wzroku, sprzęt i pomoce do przeprowadzenia testów przesiewowych dzieci i młodzieży, podstawowy zestaw narzędzi chirurgicznych, zestaw do wykonywania zabiegów i opatrunków, aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi z kompletem mankietów dla dzieci i dorosłych, glukometr, otoskop, lodówka, kozetka lekarska, stolik zabiegowy, szafka przeznaczona do przechowywania leków, wyrobów medycznych i środków pomocniczych, telefon.

Pozdrawiam
Małgorzata Koszur
Rzecznik Prasowy
Zachodniopomorski OW NFZ


Na otarcie łez możemy dodać, że istnieją w Polsce przychodnie które posiadają defibrylatory. Najczęściej są to tzw. "sieciówki" które dbają o jakość swoich świadczeń. Jednak zdecydowana większość niestety nie ma defibrylatorów, tlenu, a w przypadku udrożnienia dróg oddechowych, jedynym wymaganym rozporządzeniem sprzętem jest rurka ustno-gardłowa.

Rozporządzenie Ministerstwa Zdrowia z dnia 24 września 2013 r. w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej.

Źródło: Resko24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account