Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Urządzenia ratujące osoby, u których doszło do nagłego zatrzymania krążenia, trafią do siedmiu gmin powiatu rzeszowskiego. Jeszcze w tym roku.

Jeszcze przed nowym rokiem defibrylatory zewnętrzne AED trafią do Boguchwały, Błażowej, Tyczyna, Dynowa, Hyżnego, Lubeni i Chmielnika. Urządzenia udało się kupić dzięki pieniądzom z ministerialnego programu „Razem Bezpieczniej”. W gminach odbędą się także szkolenia z obsługi defibrylatorów. - Defibrylatory będą zainstalowane w widocznych, łatwodostępnych miejscach na zewnątrz budynków. W razie potrzeby będzie można z nich skorzystać o dowolnej porze dnia i nocy - mówi Katarzyna Zygmunt - Kowalska z Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie.

Defibrytalotry AED znajdują się w specjalnych skrzynkach, które są odporne na działanie warunków atmosferycznych. Dotychczas defibrylatory można było znaleźć m.in. w galeriach handlowych, urzędach: marszałkowskim i wojewódzkim. 5 defibrylatorów kupił niedawno także Urząd Miasta w Rzeszowie. - Gdy dochodzi do nagłego zatrzymania krążenia, pozbawiony tlenu mózg zaczyna umierać. w takiej sytuacji pracę serca może przywrócić właśnie defibrylator - mówi Andrzej Kwiatkowski, dyrekor WSPR. Nagłe zatrzymanie krążenia zdarza się najczęściej u osób starszych. Poważne problemy z sercem mogą dotyczyć jednak także młodych ludzi. - W ostatnim czasie defibrylatorów użyto w Rzeszowie dwukrotnie: w jednym z centrów handlowych oraz w budynku Urzędu Wojewódzkiego - mówi Łukasz Hudzik z WSPR.

Czytaj więcej: nowiny24.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account