Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Policyjni ratownicy medyczni chcą prawa do wykonywania medycznych czynności ratunkowych. Dziś takie prawo mają tylko członkowie oddziałów antyterrorystycznych.

Kilkudziesięciu ratowników medycznych zatrudnionych w oddziałach prewencji policji domaga się zmian w ustawie o ratownictwie medycznym. Chcą, by w nowelizacji ustawy o państwowym ratownictwie medycznym, która w październiku trafiła do konsultacji społecznych, znalazł się zapis, że mogą udzielać pomocy medycznej także podczas codziennej służby, np. w patrolu czy w jednostce.

Dziś swoje umiejętności mogą wykorzystywać tylko jako członkowie jednostek antyterrorystycznych. Takie uprawnienie zyskali zresztą niedawno. Tuż przed lipcowymi Dniami Młodzieży dodano do art. 11 ust. 3 pkt 6 mówiący, że „ratownik medyczny wykonuje zadania zawodowe w realizujących działania antyterrorystyczne jednostkach podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych niebędących podmiotami leczniczymi".

– Taki przepis zabezpiecza pomoc medyczną w miejscu zagrożenia, np. działań terrorystów, w które, zgodnie z ustawą, nie można wysłać zwykłej karetki – mówi Roman Badach-Rogowski z Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego (KZZPRM).

Dziś medyczne czynności ratunkowe mogą wykonywać ratownicy medyczni pracujący w straży pożarnej czy w wojsku, a policjanci mają związane ręce.

Czytaj więcej: rp.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account