Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Czy środowisko ratowników może być zadowolone z projektu ustawy o PRM?

Ratownicy powinni być zadowoleni z tej ustawy. Wiadomo, jak to w życiu, nie da się zadowolić wszystkich. Duża część ratowników np. pracuje na kontraktach, a ta nowelizacja im to uniemożliwi, część z nich już wyraża swoje niezadowolenie.

Czy nie tego domagali się ratownicy?

Umowa o pracę wiąże się z ograniczeniem ilości godzin pracy. Jeśli płace w ratownictwie medycznym będą nadal na tak żenującym poziomie, jak dziś, to obawiam się, że stopa życiowa ratowników pogorszy się, ponieważ nie będą oni mogli dorobić, co umożliwiały im umowy kontraktowe.

Wiceminister Tombarkiewicz przed ukazaniem się tego projektu zapowiadał, że będą wyższe płace dla ratowników. Czy coś przeoczyłam?

Ponieważ w ustawie nie ma nic o wzroście finansowania ratownictwa medycznego, dlatego jesteśmy trochę zaniepokojeni. Obawiamy się, że finansowanie pozostanie na dzisiejszym poziomie. Jeśli tak, to płace ratowników mogą się relatywnie obniżyć, ponieważ projekt przewiduje trzy osoby w zespole ratowniczym. Nie wiemy czy dysponenci znajdą dodatkowe środki na zabezpieczenie trzeciej osoby.

Które punkty ustawy będą dla ratowników korzystne?

Uważam za korzystniejsze zatrudnienie ratowników na umowę o pracę, ale pod warunkiem wzrostu jego finansowania. Za korzystne rozwiązanie dla pacjentów, jak i samych ratowników, uważam również propozycję trzyosobowych zespołów ratownictwa medycznego. W wielu przypadkach, dwie osoby w zespole nie są w stanie na wystarczająco wysokim poziomie wykonywać medycznych czynności ratunkowych jak np. resuscytacja, unieruchomianie pacjenta np. z urazem kręgosłupa, transport ręczny pacjenta (zdarza się, że wzywa się drugi zespół do pomocy). Korzystnym byłoby też, gdyby ratownictwo było stricte na wzór Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, a docelowo na wzór Państwowej Straży Pożarnej.

W projekcie ustawy o PRM nie ma ani słowa o samorządzie ratowników. Czy będą Państwo walczyć o własny samorząd?


Oczywiście, że będziemy. Dziś podaje się różne liczby 15 tysięcy, 11 tysięcy odnośnie ilości ratowników w systemie. Różnice te pojawiają się np. pomiędzy danymi wojewodów a NFZ. Nie będzie dokładnej statystyki dopóki nie powstanie główny rejestr, prowadzony najlepiej przez właśnie samorząd zawodowy ratowników medycznych. Chodzi nie tylko o rejestr, ale także o kontrolę merytoryczną nad czynnościami ratowniczymi, powołanie sądu koleżeńskiego i wiele innych ważnych spraw mających bezpośredni wpływ na funkcjonowanie ratownictwa medycznego.

Czytaj więcej: medexpress.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account