Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Mniej karetek z lekarzami jeździ od października w Poznaniu. W ich miejsce utworzono zespoły podstawowe złożone z ratowników medycznych.

Do zmian w organizacji pracy zespołów ratownictwa medycznego poznańskie pogotowie przygotowywało się od dawna. Dopiero pozytywna decyzja ministerstwa zdrowia, którą Poznań otrzymał w ubiegłym tygodniu, pozwoliła na działanie w tym kierunku. - Po otrzymaniu decyzji z ministerstwa, wojewoda musi jeszcze zatwierdzić nowy plan działania systemu ratownictwa - mówi Leszek Wojtasiak, członek zarządu województwa wielkopolskiego. - Plan ten zakłada, że w Wielkopolsce przybędzie zespołów ratownictwa medycznego, co zwiększy bezpieczeństwo.

Do tej pory za bezpieczeństwo mieszkańców powiatu poznańskiego odpowiadały 23 zespoły: 16 podstawowych z obsadą składającą się z ratowników medycznych oraz siedem specjalistycznych - z lekarzami. Obecnie trzy zespoły specjalistyczne zostały zlikwidowane, w ich miejsce utworzono cztery zespoły podstawowe. - Cztery zespoły specjalistyczne odpowiednio zlokalizowane w zupełności wystarczą, aby system ratownictwa medycznego w Poznaniu sprawnie funkcjonował - zapewnia Robert Judek, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Poznaniu.

- Do standardowych wezwań dysponowane będą zespoły podstawowe, a karetki z lekarzem wykorzystywane mają być tylko w szczególnych sytuacjach, gdy będzie to konieczne. Do tej pory zespoły specjalistyczne i podstawowe dysponowane były wymiennie. Zdarzało się więc, że do zwykłego złamania jechał lekarz, bo jego zespół znajdował się najbliżej miejsca zdarzenia.

Czytaj więcej: gloswielkopolski.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account