Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Sprzęt do mobilnego leczenia hipotermii wart 320 tys. zł nie wyjeżdża poza teren szpitala. Wszystko dlatego, że nie ma funduszy na jego używanie.

Zespoł dr Tomasza Darochy od trzech lat działa na rzecz leczenia pacjentów w głębokiej hipotermii. W większości lekarze robią to wolontaryjnie. -Zabezpieczyliśmy ponad 3 lata konsultacji telefonicznej. 24h/dobę 7 dni w tygodniu jest dostępny lekarz, który świadczy usługi konsultacyjne. Robi to w swoim wolnym czasie, kosztem domu i rodziny. Stworzysliśmy materiały edukacyjne, przeszkoliliśmy w ten sposób 26 tys osób. - mówi Darocha - Zrobiliśmy bardzo dużo poczynań w dobie konsultacji pacjentów, nauki i przekazywania wiedzy. Z drugiej strony borykamy się z olbrzymią biurokracją i problemami z rozliczeniem procedury.

Mobilne ECMO kupiono w wakacje zeszłego roku za 320 tys. zł. Miało być kolejnym krokiem w stronę sprawniejszego leczenia wychłodzonych pacjentów. - Każdy pacjent, którego chcieliśmy leczyć, musiał być przywieziony do naszego ośrodka. Mając urządzenie przewoźne, jesteśmy w stanie pojechać do pacjenta do innego szpitala, tam wszczepić urządzenie i dopiero spokojnie, transportem kołowym, przewieźć pacjenta do naszego szpitala - mówił wówczas Rafał Drwiłła, ordynator anestezjologii i intensywnej terapii szpitala Jana Pawła II.

Aby transport ECMO był możliwy, przebudowano jedną z karetek krakowskiego pogotowia. - Zmieniliśmy jedną z karetek, która jest normalną karetką transportową. W momencie, kiedy jest zgłoszenie alarmowe dotyczące akcji poszukiwawczo-ratowniczych czy akcji lawinowych, wtedy taka karetka jest dysponowana w kategorii czasu. My możemy najpierw tam dojechać samochodem osobowym a następnie już wrócić z pacjentem tą przystosowaną karetką - opisuje dr Darocha.

Jeden wyjazd karetki z mobilnym ECMO to koszt rzędu 25 tys. złotych. Niestety zespół dr Darochy nie ma skąd wziąć tych funduszy.

Czytaj więcej: krakow.eska.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account