Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Rzecznik Praw Obywatelskich ocenia, że ratownicy medyczni mogliby wypełniać czynności związane z przyjęciem pacjenta do izby wytrzeźwień, sprawowaniem nad nim opieki medycznej i podejmowaniem decyzji o zwolnieniu. Obecnie są one zastrzeżone dla lekarzy i felczerów.

Przekonanie takie Adam Bodnar wyraził w wystąpieniu do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła.
Rzecznik wskazał w nim, że zgodnie z prawem tylko lekarz lub felczer decydują o przyjęciu danej osoby do izby wytrzeźwień (lub placówki spełniającej tę funkcję) na podstawie wyniku badania na zawartość alkoholu we krwi lub symptomów wskazujących na stan nietrzeźwości.

Wydają oni ponadto zgodę na zastosowanie przymusu bezpośredniego wobec osoby, która stwarza zagrożenie dla życia i zdrowia własnego lub innych oraz niszczy przedmioty znajdujące się w jej otoczeniu. Lekarz lub felczer zezwalają również na zwolnienie pacjenta z izby wytrzeźwień.

RPO przypomina, że w Polsce od wielu lat nie kształci się nowych felczerów, obarczając lekarzy koniecznością podejmowania wszelkich decyzji odnoszących się do osób zatrzymanych w izbach wytrzeźwień. Rzecznik podniósł, że skutkuje to - jak wykazały wizytacje Krajowego Mechanizmu Prewencji - czasowym zamykaniem izb.
Zdaniem Rzecznika ratownik medyczny, jako osoba posiadająca kwalifikacje w zakresie ratowania życia, może wypełniać czynności zastrzeżone dotąd dla lekarza lub felczera, a związane z przyjęciem pacjenta do izby, sprawowaniem nad nim opieki medycznej i podejmowaniem decyzji o jego zwolnieniu.

Czytaj więcej: rp.pl

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account