Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Ruszyła kampania propagująca udzielanie pierwszej pomocy.

10 tys. plakatów przedstawiających, jak należy udzielać pierwszej pomocy, przygotowano dla województwa śląskiego, m.in. dla szpitali, przychodni i izb przyjęć. Kampania ma przekonać mieszkańców regionu, że nie trzeba się bać pomagania. Akcję organizują Śląski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) w Katowicach oraz Śląska Izba Lekarska.

– Z danych statystycznych wynika, że tylko co czwarta osoba podejmuje się udzielania pierwszej pomocy w stanach zagrożenia życia. Jesteśmy świadomi, że nie bierze się to z obojętności Polaków, choć pojedyncze takie przykłady pewnie się zdarzają, ale najczęściej ze strachu przed tym, że coś mogą zrobić nie tak – mówił podczas poniedziałkowej konferencji w Katowicach prezes Okręgowej Rady Lekarskiej dr Jacek Kozakiewicz.

Tymczasem od tego, czy pomoc będzie udzielona w pierwszych minutach po wypadku, może zależeć życie lub zdrowie poszkodowanego.

Prof. Krystyn Sosada, wojewódzki konsultant ds. medycyny ratunkowej, powołał się na statystyki, które mówią, że jeżeli świadek zdarzenia podejmie się udzielania pierwszej pomocy w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia – uciskania klatki piersiowej, sztucznego oddychania – można uratować co drugą osobę poszkodowaną.

Rozprowadzane w ramach kampanii plakaty krok po kroku wyjaśniają, jak należy udzielać pierwszej pomocy i co po kolei zrobić. Choć nie obejmują wszystkich sytuacji, opisują najbardziej podstawowe czynności, które każdy może wykonać.

Czytaj więcej: gliwice.gosc.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account