Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Od 24 czerwca Państwowa Inspekcja Pracy kontroluje szpitale podległe spółce Centrum Dializa – poinformowała Teresa Cabała z PIP w Nowym Sączu. Kontrola obejmuje szpital w Białogardzie, w którym zmarła lekarka-anestezjolog, podczas czwartej doby dyżuru.

Kontrolę szpitala w Białogardzie prowadzi również zachodniopomorski oddział NFZ. 9 sierpnia śledztwo przez Prokuraturę Rejonową w Białogardzie. O kontrolę centrali NFZ oraz NIK w czterech szpitalach zarządzanych przez spółkę wnioskuje też komisja zakładowa NSZZ "Solidarność" białogardzkiego szpitala.

44-letnia anestezjolog zmarła 8 sierpnia w Szpitalu Powiatowym w Białogardzie podczas czwartej doby swojego dyżuru. Nie była ona etatowym pracownikiem, prowadziła jednoosobową działalność gospodarczą.

Państwowa Inspekcja Pracy objęła kontrolą cztery szpitale: w Białogardzie (woj. zachodniopomorskie), Opatowie (woj. świętokrzyskie), Pszczynie (woj. śląskie) i Łasku (woj. łódzkie), spośród sześciu zarządzane są przez spółkę Centrum Dializa z siedzibą w Sosnowcu.

- Przeprowadzamy w podmiotach leczniczych kontrole, które obejmują prawną ochronę pracy oraz techniczne bezpieczeństwo pracy, m.in. przestrzeganie przepisów o czasie pracy czy o wypłacie wynagrodzeń – powiedziała Cabała.

Jak podkreśliła, inspekcja pracy nie ma kompetencji w zakresie kontroli umów kontraktowych lekarzy. - Postanowienia dotyczące czasu pracy zamieszczone w ustawie o działalności leczniczej dotyczą wyłącznie pracowników, natomiast nie umów kontraktowych. Gdyby uregulowania w podmiotach leczniczych były podobne do uregulowań czasu pracy kierowców, nie byłoby problemu, ale zapisy i prawo stanowią inaczej – wyjaśniła.

Wniosek do Centrali Narodowego Funduszu Zdrowia oraz do Najwyższej Izby Kontroli z prośbą o kontrolę czterech szpitali złożyła komisja zakładowa NSZZ "Solidarność" białogardzkiego szpitala. - Z naszej wiedzy wynika, że lekarze pracują w czterech szpitalach jednocześnie – powiedział przewodniczący związku "Solidarność" w szpitalu w Białogardzie Wiesław Haik.

Czytaj więcej: wiadomosci.onet.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account