Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Duszności, wysokie ciśnienie i utrata świadomości. 58-letniej ursynowiance z takimi właśnie objawami lekarze rodzinni odmówili pomocy, kierując pacjentkę na pogotowie. Rzecznik Praw Pacjenta nie dopatrzyła się uchybień w postępowaniu przychodni.

W ubiegłym tygodniu jedna z mieszkanek bloku przy Dereniowej poczuła się bardzo źle. Obok duszności pojawiło się zdecydowanie za wysokie ciśnienie i częściowa utrata świadomości. Kobieta jest pacjentką przychodni, która mieści się w tym samym budynku, co jej mieszkanie – wybór lekarza pierwszego kontaktu był podyktowany właśnie bliską odległością. Po telefonicznej prośbie o przybycie lekarza, skierowanej do przychodni, spotkała się z odmową i została odesłana na pogotowie.

Dzięki szybkiej reakcji sąsiadów kobieta trafiła pod opiekę lekarzy pogotowia ratunkowego. Karetka przyjechała w ciągu ok. 10 minut. Do dziś sąsiedzi zadają sobie pytanie dlaczego lekarz rodzinny odmówił pomocy? I czy miał do tego prawo?

Przychodnia przy Dereniowej nie chce komentować sprawy - do dziś nie odpowiedziała na nasze pytania. O pomoc zwróciliśmy się do rzecznika praw pacjenta. Po opisaniu sytuacji, która miała miejsce w ubiegłym tygodniu rzeczniczka... przyznała rację przychodni.

- Wizyty domowe nie obejmują sytuacji, w których występuje stan bezpośredniego zagrożenia życia, zwłaszcza w przypadku utraty świadomości, upadków z wysokości, złamań, wypadków komunikacyjnych, nagłych zaburzeń świadomości, urazów wypadkowych powstałych w sytuacjach nagłych, nagłej duszności, porażenia prądem, porodu oraz dolegliwości związanych z ciążą. Wówczas pomoc powinna zostać udzielona przez system ratownictwa medycznego – mówi Krystyna Barbara Kozłowska, rzecznik praw pacjenta.

Więcej: haloursynow.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account