Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Każdego roku podczas Świąt Wielkanocnych Centrum Dyspozytorskie Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego wysyła karetki ponad 500 razy. Nasze ambulanse wyjeżdżają jednak nie tylko do wypadków i innych sytuacji zagrażających życiu, ale również do zachorowań takich jak ostre nieżyty żołądkowo-jelitowe i dolegliwości ze strony pęcherzyka żółciowego. Przed zbliżającą się Wielkanocą apelujemy więc o umiar w jedzeniu i w spożywaniu alkoholu oraz przypominamy, jak i gdzie szukać pomocy.

Karetka pogotowia przyjedzie do w ciągu kilku minut, ale tylko w sytuacji poważnego wypadku, zagrożenia zdrowia i życia. Dyspozytorom nie wolno jednak wysłać ambulansu w sytuacjach niezagrażających zdrowiu i życiu, czyli np. do dolegliwości po przejedzeniu, przeziębienia, drobnych zranień. Zespoły ratownictwa medycznego są przeszkolone i wyposażone do działania w najpoważniejszych sytuacjach, nie pomogą jednak, gdy trzeba wypisać receptę na leki, które właśnie się skończyły.

Nieuzasadnione wezwanie pogotowia może oznaczać, że karetka będzie jechać dłużej do innej osoby z nagłym zatrzymaniem krążenia czy do wypadku drogowego.

Dlatego zawsze też warto mieć zanotowany adres i telefon do najbliższej przychodni dyżurującej w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, a także do najbliższego szpitalnego oddziału ratunkowego. Wykazy takich placówek znajdują się na stronach wojewódzkich oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia. W Małopolsce: www.nfz-krakow.pl.

NIE ZAPOMNIJ O LEKACH

Osoby stale zażywające leki powinny się zapatrzyć w ich odpowiedni zapas. Koniecznie pamiętajmy o lekach przyjmowanych przewlekle, jeżeli wyjeżdżamy!

WEZWIJ POMOC

Nie wahaj się i zawsze dzwoń na numer 999, w przypadku:

utraty przytomności, drgawek, nagłego, ostrego bólu w klatce piersiowej, poważnego wypadku drogowego, upadku z wysokości, utonięcia, rozległych oparzeń, zaburzeń rytmu serca, masywnego krwotoku, ostrych i nasilonych reakcji uczuleniowych, zatrucia lekami czy środkami chemicznymi, porażenia prądem, wyziębienia, udaru cieplnego i innych sytuacji zagrażających życiu.

Ostatecznie o wysłaniu karetki decyduje dyspozytor.

NIE ZOSTAWIAJ NIKOGO BEZ POMOCY

Ktoś się przewrócił na ulicy? Widzisz wypadek?

Zawsze się zatrzymaj i sprawdź, co się stało.

Nie bój się. Nawet jeżeli trzeba będzie udzielić pierwszej pomocy, z instrukcją naszego dyspozytora na pewno sobie poradzisz.

Gdy już wiesz, że zespół ratownictwa medycznego ma przyjechać, nie zostawiaj chorego bez opieki. Poczekaj na karetkę.

Nieudzielenie pierwszej pomocy to przestępstwo.

Źródło: Krakowskie Pogotowie Ratunkowe

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account