Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej stworzyli pierwsze na świecie samonapędzające się cząsteczki, które potrafią dostarczać czynnik krzepnięcia, poruszając się pod prąd przepływu krwi. W ten sposób będzie można hamować masywne krwotoki.

Krwawienie to zabójca nr 1 młodych osób, a w biednych rejonach zgon z powodu krwawienia poporodowego może zabijać aż 1 na 50 kobiet. Jak widać, to poważny problem - podkreśla prof. Christian Kastrup.

Tradycyjne metody hamowania krwawienia są nieskuteczne, gdy jego źródło znajduje się wewnątrz organizmu, np. w macicy, zatokach czy jamie brzusznej.

Opracowano setki czynników krzepnięcia, lecz problemem jest ich przemieszczenie w kierunku przeciwnym do silnego prądu krwi, a zwłaszcza na tyle daleko, by dotrzeć do przeciekającego naczynia. My jako pierwsi zademonstrowaliśmy takie rozwiązanie.

Kanadyjczycy stworzyli tworzące gaz mikrocząsteczki węglanu wapnia, które można aplikować w postaci proszku. Jak musujące tabletki, cząsteczki uwalniają dwutlenek węgla, napędzający je w kierunku miejsca krwawienia.

Czytaj więcej: kopalniawiedzy.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Aby dodać komentarz, zaloguj się!

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account