Zaloguj
x
x
Zarejestruj
x


Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Naukowcy z Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej stworzyli pierwsze na świecie samonapędzające się cząsteczki, które potrafią dostarczać czynnik krzepnięcia, poruszając się pod prąd przepływu krwi. W ten sposób będzie można hamować masywne krwotoki.

Krwawienie to zabójca nr 1 młodych osób, a w biednych rejonach zgon z powodu krwawienia poporodowego może zabijać aż 1 na 50 kobiet. Jak widać, to poważny problem - podkreśla prof. Christian Kastrup.

Tradycyjne metody hamowania krwawienia są nieskuteczne, gdy jego źródło znajduje się wewnątrz organizmu, np. w macicy, zatokach czy jamie brzusznej.

Opracowano setki czynników krzepnięcia, lecz problemem jest ich przemieszczenie w kierunku przeciwnym do silnego prądu krwi, a zwłaszcza na tyle daleko, by dotrzeć do przeciekającego naczynia. My jako pierwsi zademonstrowaliśmy takie rozwiązanie.

Kanadyjczycy stworzyli tworzące gaz mikrocząsteczki węglanu wapnia, które można aplikować w postaci proszku. Jak musujące tabletki, cząsteczki uwalniają dwutlenek węgla, napędzający je w kierunku miejsca krwawienia.

Czytaj więcej: kopalniawiedzy.pl

Twoja reakcja na artykuł?

Dodaj komentarz

Komentuj, Nie obrażaj!

Uwaga! Komentarze są prywatnymi opiniami Czytelników, za które redakcja nie ponosi odpowiedzialności. Jeśli jakikolwiek komentarz narusza obowiązujące prawo lub zasady współżycia społecznego, prosimy o kontakt. KONTAKT


Kod antyspamowy
Odśwież

 

Don't have an account yet? Register Now!

Sign in to your account